Nasze artykuły i wybrane publikacje

Artykuły i publikacje

Pozostało tylko 10 dni na odzyskanie podatku od spadku! [Pobierz wzór wniosku]

Osoby, które w latach 2007–2008 nie zgłosiły nabycia spadku w skróconym wówczas (miesiąc od daty uprawomocnienia się postanowienia nabycia spadku) terminie, przez co zmuszone były do zapłaty podatku, mogą obecnie wnosić o wznowienie postępowań w których wydano decyzję o nałożeniu obowiązku podatkowego i ubiegać się o jego zwrot. Muszą się jednak śpieszyć, gdyż wnioski składać można tylko do 18. lipca! Czytaj dalej »
SUBVENIO, 08.07.2013

Loterie i konkursy, czyli jak nie „wylosować sobie fiskusa”

Coraz popularniejszą formą promocji towarów i usług stają się tzw. konkursy promocyjne. Często przyjmują jednak formę loterii, które wręcz obwarowane są przepisami pełnymi drakońskich kar. Podpowiadamy jak uniknąć narażenia się na ich skutki. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 25.02.2013

Skuteczna windykacja jednego z małżonków — jak sięgać do majątku objętego wspólnością ustawową

Skuteczna windykacja jednego z małżonków — czyli jak sięgać do majątku objętego wspólnością ustawową (także w sytuacji ustanowienia rozdzielności majątkowej). Czytaj dalej »
Aleksandra Domalewska, 02.10.2012

Prawa autorskie w firmie, czyli na skróty przez pole minowe

Jedną z dziedzin prawa, wokół której narosło wiele mitów i nieporozumień jest prawo autorskie. Regulowane przez nie kwestie dotykają także przedsiębiorców i to niezależnie od skali i branży w jakiej działają. Ponieważ skutki nawet drobnych naruszeń mogą być fatalne, warto zapoznać się z prostymi metodami pozwalającymi uniknięcia takich problemów. Czytaj dalej »
Aleksandra Domalewska, 08.02.2012

Rzeczy nieuniknione — konsekwencje śmierci przedsiębiorcy

Nie jest niczym przyjemnym rozmyślanie o własnej śmierci. Jeśli jednak chcemy zabezpieczyć swoich bliskich przed utratą środków do życia po naszym odejściu, musimy się z tym zmierzyć. Pokazujemy jakie są konsekwencje śmierci przedsiębiorcy dla rodziny i firmy oraz proponujemy sposoby minimalizacji szkód w oparciu o nowe przepisy. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 07.11.2011

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową — nowe prawo, nowe możliwości

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową — nowe możliwości w świetle ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 16.08.2011

Przypadek usunięcia danych elektronicznych — aspekt odpowiedzialności pracownika

Wraz ze wzrostem znaczenia elektronicznych form komunikacji oraz wymiany dokumentów cyfrowych w przedsiębiorstwach, rośnie też ilość incydentów dotyczących usunięcia takich danych przez pracowników. Artykuł opisuje skutki takiego procederu dla pracownika. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 30.03.2011

Licytacja elektroniczna w zamówieniach publicznych

W ostatnim czasie rozpowszechnia się formuła elektronicznej licytacji w zamówieniach publicznych. Nasz artykuł opublikowany w „Raporcie Kolejowym” przedstawia praktyczną stronę tego zagadnienia w świetle znowelizowanych przepisów. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 18.04.2010

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dot. przydzielania adwokata lub radcy prawnego z urzędu

19 kwietnia 2010 r. weszły w życie zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiają stronie postępowania, wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu także w przypadku, gdy nie została ona zwolniona z kosztów postępowania. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 15.04.2010

Szybki rozwód obywateli polskich mieszkających za granicą

Coraz więcej polskich rodzin mieszka na stałe za granicą Polski na obszarze Unii Europejskiej. Niestety jak to czasem bywa i tam dochodzi do rozpadu małżeństw. Małżonkowie, gdy nie widzą już możliwości dalszego utrzymania małżeństwa, mogą się rozwieść w Polsce i w oparciu o polskie prawo. Czytaj dalej »
Patrycja Maślankowska, 14.04.2010


http://subvenio.pl/?id=32


Stały URL strony (permalink): http://subvenio.pl/?id=32