Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową — nowe prawo, nowe możliwości
Z dniem 1.07.2011 r. przedsiębiorcy prowadzący firmy na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej uzyskali możliwość przejścia do formy jednoosobowej spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub S.A.) drogą przekształcenia. Przepisy umożliwiające to zostały wprowadzone do Kodeksu Spółek Handlowych ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. [1]
Stan przed zmianą — istotne różnice
Wcześniej przedsiębiorca mógł jedynie utworzyć nową spółkę i albo aportować do niej dotychczas zbudowane przedsiębiorstwo lub jego składniki, albo stopniowo wygaszać dotychczasową działalność sprzedając spółce jego majątek. Taka droga wciąż istnieje i w niektórych przypadkach może być nadal słusznym wyborem. Jednak tylko przekształcenie spowoduje przejście na spółkę praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego, w tym jego zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały mu przyznane przed przekształceniem (chyba że przepisy je regulujące stanowią inaczej). Niestety nie dotyczy to jednak ulg podatkowych.
Procedura – przebieg i wymogi
- W celu dokonania przekształcenia wymagane jest:
- sporządzenie planu przekształcenia,
- uzyskanie opinii biegłego rewidenta,
- złożenie oświadczenia o przekształceniu,
- powołanie członków organów nowej (przekształconej) spółki,
- zawarcie umowy albo podpisanie statutu nowej spółki,
następnie
- dokonanie wpisu spółki do KRS i wykreślenie przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.
Plan przekształcenia przedsiębiorcy sporządzić należy w formie aktu notarialnego. Musi on zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu poprzedzającym jego sporządzenie. Należy dołączyć do niego projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy, projekt aktu założycielskiego spółki, wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) oraz sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia.
Przedstawiony plan podlegać będzie badaniu przez biegłego rewidenta, wyznaczonego przez sąd rejestrowy, w zakresie poprawności i rzetelności. Biegły sporządzi opinię w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące. Wynagrodzenie za tę czynność zostanie określone przez sąd, a przedsiębiorca jest zobowiązany do jego uiszczenia.
Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy również powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego i musi określać co najmniej typ spółki, w jaki zostaje przekształcony przedsiębiorca, wysokość jej kapitału zakładowego, zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy jako wspólnikowi albo akcjonariuszowi, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane oraz nazwiska i imiona członków zarządu spółki.
Odpowiedzialność i ograniczenie ryzyka
Przedsiębiorca przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia, odpowiada solidarnie ze spółką za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia. Ogranicza się natomiast istotnie ryzyko wynikające z działalności samej spółki. Zwłaszcza, iż przedsiębiorcy prowadzący dotąd działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, są obarczeni wysokim ryzykiem odpowiedzialności całym swoim majątkiem osobistym oraz związanym ze spadkobraniem, które może nawet unicestwić zbudowane przedsiębiorstwo (o czym szerzej wkrótce — w następnym artykule). Przedsiębiorcy otrzymali więc obecnie dodatkową możliwość zminimalizowania tego ryzyka.
Wnioski i sugestie
Reasumując — korzyści wynikające z właściwego przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę mogą być znaczne i mieć różny charakter, jednak każdy przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy i wyboru opcji najkorzystniejszej dla jego konkretnej sytuacji, biorąc pod uwagę także możliwość prowadzenia działalności nie w formie spółki kapitałowej a osobowej (komandytowej), co może dodatkowo przynieść wymierne korzyści podatkowe (o czym także niebawem napiszemy).
Przypis:
- Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 106, poz. 622).
Treść niniejszej strony udostępniana jest na licencji: cc-by-nd 3.0 pl
Oznaczenie źródła: Kancelaria Prawna SUBVENIO
Stały URL strony (permalink): http://subvenio.pl/?id=181
Komentarze
Treści komentarzy stanowią prywatne opinie ich autorów i nie muszą być zgodne ze stanowiskiem Kancelarii. Zastrzegamy sobie prawo do moderacji wpisów — zwłaszcza wprowadzających w błąd, naruszających prawo lub dobre obyczaje.