Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dot. przydzielania adwokata lub radcy prawnego z urzędu
19 kwietnia 2010 r. wejdą weszły w życie zmiany kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiają stronie postępowania, wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu także w przypadku, gdy nie została ona zwolniona z kosztów postępowania. Dotąd prawo takie
przysługiwało wyłącznie stronom zwolnionym przez sąd z kosztów sądowych.
Jak właściwie zawnioskować?
Osoby fizyczne, które chcą ustanowienia dla siebie adwokata lub radcy prawnego muszą wykazać, że nie są w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Osoba fizyczna dołącza do wniosku oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według wzoru ustalonego przez Ministra Sprawiedliwości. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.
Czy można samemu wybrać prawnika?
Tak. Nowe przepisy będą także umożliwiały umożliwiają stronie wskazanie we wniosku wybranego adwokata lub radcy prawnego. W takim wypadku właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem lub radcą prawnym, wyznaczy prawnika wskazanego przez stronę.
Poprawki w tekście naniesione zostały po wejściu przepisów w życie.
Treść niniejszej strony udostępniana jest na licencji: cc-by-nd 3.0 pl
Oznaczenie źródła: Kancelaria Prawna SUBVENIO
Stały URL strony (permalink): http://subvenio.pl/?id=95
Komentarze
Treści komentarzy stanowią prywatne opinie ich autorów i nie muszą być zgodne ze stanowiskiem Kancelarii. Zastrzegamy sobie prawo do moderacji wpisów — zwłaszcza wprowadzających w błąd, naruszających prawo lub dobre obyczaje.